Tudtad, hogy az óvszer mellett is teherbe eshetsz?

Az óvszer mindig úgy van a köztudatban, mint egy tökéletes fogamzásgátlási alternatíva, ami még a nem betegségek és a szexuális úton terjedő fertőzésekkel szemben is véd. És ez részben így is van, az óvszer, a mechanikai védelem által olyat tud, amit más fogamzásgátlási eszközök nem, hiszen azoknál már sokkal közvetlenebbül érintkeznek egymással a nemi szervek, így könnyebben terjednek a fertőzések is. De mi a helyzet a fogamzásgátló részével? Miért nem tud az óvszer sem 100%-ot nyújtani?

Tudtad, hogy az óvszer mellett is teherbe eshetsz?

Nem olyan rég csináltam meg a Cikluskövetés Kihívást a Facebookon, ahol a résztvevők minden napra kaptak házi feladatot. A feladatok között szerepel egy olyan kérdés is, hogy idáig milyen fogamzásgátló eszközöket használt a kitöltő. Nagyon sokan írták az óvszert és sokan voltak olyanok is, akik nem szerették, mert kényelmetlen, hosszú távon elmegy a kedvük a használatától. De ez semmi, több olyan kitöltő is volt, akinél a frászt hozta rájuk az óvszer, mert kiszakadt és az esemény utáni tabletta után kellett szaladniuk. Ha mindez még nem lenne elég, olyan is volt, aki óvszer mellett esett teherbe. De hogyan lehetséges ez?

Az a helyzet, hogy, ha a Nő ismeri a ciklusát, pontosan tudja, hogy mikor van esélye teherbe esni és mikor nincs. Ugyanis a Nő nem tud teherbe esni a ciklusa minden napján! Ez egy tévhit, amit nem győzök elégszer hangsúlyozni. Ha minden nap teherbe eshetnénk, már rég lerúgott volna minket a Föld magáról, annyian lennénk.

A Nő onnan veheti észre, hogy termékeny, hogy jelen van a méhnyaki nyákja. Ugyanis, a méhnyaki nyák a fejlődő tüsző falában termelődő ösztrogén hatására kezd el cseppfolyóssá válni és nedves, vizes, síkos érzetet kelt a szeméremtestnél. Noha nem elég pusztán erre figyelni, ismerni kell azt is, hogy van-e benne fejlődés, elégséges-e a luteális fázisának a hossza és néhány egyéb dolgot ahhoz, hogy sikerüljön a fogantatás, de most induljunk ki csak abból, ott van-e a nyák vagy sem.

Tudtad, hogy az óvszer mellett is teherbe eshetsz?

Ha nincs ott semmi és szárazságot tapasztal a Nő, nagy valószínűséggel terméketlen napokon van. Azért írom, hogy nagy valószínűséggel, mert csak akkor lehetsz benne biztos kedves olvasóm, ha valamelyik cikluskövetési módszerrel követed a ciklusodat, amit oktató felügyelete mellett tanultál. Hasraütésszerűen ne menj a bizonytalanra, személyedre szabottan itt most nem tudok írni, mert nem ismerlek.

A termékeny nyákos napok előtt a legtöbb esetben egy alap Terméketlen Cikluskép van, ami terméketlen (ahogy a neve is tartalmazza). Illetve, a luteális fázis majdnem egésze is teljesen terméketlen. Ahhoz, hogy tudd, hogy pontosan melyik naptól indul az adott ciklusban a saját termékenységed és pontosan melyik nap ér véget, követned kell a ciklusodat. (Spoiler: nem csak az ovuláció napján eshetsz teherbe, egy ciklus alatt kb. 8 napon keresztül vagy termékeny).

Oké, de hogy jön ez az egész az óvszerhez?

Ha már használtál óvszert, tudod miről beszélek, ha nem akkor most elmondok néhány fontos információt, amire jobb, ha figyelsz. Az óvszert rendszerint nem egyből kezdi el használni a pár, hanem valamikor, a folyamat közben. Legtöbbször a behatolás előtt. Igen ám, de a folyamat alatt számos esemény történik.

Ha pont egy olyan napodon vagytok együtt, amikor jelen van a termékeny típusú nyákod is, az ott van a szeméremtesteden kívül is. A termékeny nyák egy olyan típusú nyák, ami táplálja és vezeti a hímivarsejteket és akár 5 napig is életben képes tartani őket. Ha az előjáték során akár az előváladékból (amit sokszor észre sem vesztek) odakenődik a szeméremtestedre, ahol épp ott van a termékeny nyákod is, máris meg van az esélye, hogy teherbeesel.

Hiába húzza fel a párod az aktushoz az óvszert, ha előtte odakenődött, a teherbeesés esélye fennáll.

És, ha még ki is szakad az óvszer, hadd ne mondjam, hogy az esély méginkább növekszik.

Tudtad, hogy az óvszer mellett is teherbe eshetsz?

Akkor most mit tehetsz?

Egyrészt, az óvszert az aktus kezdetén kezdjétek el használni, rendeltetésszerűen, ahogy a dobozán le van írva. Másrészt, sokkal előnyösebb helyzetben vagy, ha követed a ciklusodat, ugyanis, ha el is szakad az óvszer, tudni fogod, hogy kell-e aggódnod vagy sem, mert terméketlen napon voltál.

Azt ki kell emelnem, hogy a cikluskövetési módszerek alkalmazását befolyásolja az óvszerhasználat, mert a síkosító mesterséges síkos érzetet kelt, ami bezavar a megfigyeléseknél. Azonban, ha egy új partnerrel kerülsz kapcsolatba, még így is előnyösebb helyzetben vagy, mintha nem követnéd a ciklusodat (nem, az, hogy felírod a menstruációdat egy naptárba, az nem cikluskövetés!).

Azért vagy előnyösebb helyzetben, mert már a kezedben van egy alaptudás és, ha komolyan tervezel az új partnereddel, akkor ez egy fajta szűrő lehet arra, hogy Te mennyire érdekled őt. Ugyanis, ha magasan tojik a ciklusodra meg a termékenységedre, az egy intő jel lehet arra, hogy valóban van-e Neked dolgod egy olyan férfival, akit az alapvető emberi működésed sem érdekel?

Ha pedig együtt követitek a ciklusodat, az egy újabb szintre emeli a kapcsolatotokat és a kettőtök közti kommunikációt.

Az óvszer tehát nem egy rossz dolog, csak ismerni kell, hogy milyen céllal és hogyan használod. A cikluskövetés pedig egy hosszú távú befektetés önmagadba és a kapcsolatotokba, ugyanis nem csak a fogamzás elkerülésére használható, de a tudatos családtervezésre is, ha annak eljön az ideje. Ha pedig nem szeretnétek több gyermeket, akkor ismét a fogamzás elkerülésére. Több évtizeden keresztül tudod alkalmazni, mert csak egyszer kell megtanulnod és még mellékhatásai sincsenek, hiszen nem befolyásolja a szervezeted működését.

Ha szeretnéd megtanulni, Tőlem a Billings Ovulációs Módszert sajátíthatod el, amiről még több infót olvashatsz itt.

Ha pedig a cikluskövetés kapcsán felmerülő egyéb kérdések érdekelnek, nézd meg a Tiktok videóimat, amik közt az óvszerről is vannak még érdekességek. Kerülj közelebb a saját működésedhez! 🙂

Iratkozz fel itt a Billings Ovulációs Módszer Ismertető előadáshoz!

Elfogadom az adatvédelmi irányelveket a feliratkozással!

Szóljon hozzá!