A pajzsmirigy alulműködés (hipotireózis) egyre több embert érint világszerte, különösen a nőket. A ciklusunkon kapásból látszik, ha a pajzsmirigy alulműködés miatt terméketlen. Ez az állapot akkor alakul ki, amikor a pajzsmirigy nem termel elegendő mennyiségű pajzsmirigyhormont, amely az anyagcsere, az energiaszint és sok egyéb élettani folyamat szabályozásáért felelős. A kezeletlen pajzsmirigy alulműködés súlyos szövődményekhez vezethet, de a természetes kezelési módokkal sok esetben enyhíthetők a tünetek és javítható az életminőség. Ez az, amit most végigveszünk.
A pajzsmirigy alulműködés leggyakoribb tünetei
A tünetek sokszor lassan, fokozatosan jelentkeznek, ezért könnyen összetéveszthetők más állapotokkal, például a krónikus fáradtsággal vagy a depresszióval. Az alábbiak a leggyakoribb jelek:
- Állandó fáradtság, kimerültség
- Hidegérzékenység
- Hideg végtagok
- Száraz, hámló bőr
- Hajhullás, elvékonyodó haj
- Lassú szívverés
- Depresszió, hangulatingadozás
- Súlygyarapodás, nehéz fogyás
- Székrekedés
- Memóriazavar, koncentrációs nehézségek („agyköd”)
- Menstruációs zavarok, termékenységi problémák, pecsételő vérzés, elégtelen luteális fázis
Ha ezek közül több tünetet is észlelsz magadon, érdemes megtanulni követni a ciklusodat és pajzsmirigy funkcióra irányuló laborvizsgálatot kérni (TSH, T3, T4, anti-TPO és reverz T3 értékekkel együtt minimum).

Mi okozhatja a pajzsmirigy alulműködést?
A leggyakoribb oka az autoimmun eredetű Hashimoto-thyreoiditis, amikor a szervezet immunrendszere „megtámadja a pajzsmirigyet”. Számos tanulmány készült már arról, hogy valójában nem ez történik, mert az immunrendszer nem gondol egyet csak úgy magától, hogy holnaptól megtámadja a saját szöveteit, hanem a háttérben krónikus vírusfertőzés áll, legtöbbször az Epstein-Barr Vírusé.
Ezen kívül a következők is hozzájárulhatnak a pajzsmirigy alulműködéséhez:
- Jódhiány vagy túlzott jódfogyasztás
- Krónikus stressz
- Tápanyaghiányok (szelén, cink, vas, B12, D-vitamin)
- Mérgező anyagoknak való kitettség (pl. nehézfémek, vegyszerek)
- Hormonális egyensúlyzavarok
- Bélrendszeri problémák, szivárgó bél szindróma
Természetes módszerek pajzsmirigy alulműködés kezelésére
Fontos megjegyezni, hogy a természetes módszerek nem minden esetben helyettesítik a gyógyszeres kezelést (pl. L-tiroxin), de jelentősen támogathatják a szervezet működését, és csökkenthetik a tüneteket.
Minden esetben fontos, hogy az orvosod is megvizsgáljon és a laborok is el legyenek végezve, mert, ha már akkor a szöveti károsodás, amit nem lehet helyrehozni, akkor szükség van a gyógyszeres hormonpótlásra. Azonban, ebben az esetben sem elhanyagolható az életmódváltás szerepe, hiszen a további károsodást és a tünetek/gyógyszer mellékhatások mérséklésére ugyancsak az életmódváltás lesz a hosszú távú megoldás.
1. Táplálkozás pajzsmirigy alulműködés esetén
Az étrend kulcsszerepet játszik a pajzsmirigy működésének támogatásában. Az alábbi alapelvek segíthetnek:
- Kerüld a glutént és a tejtermékeket, különösen, ha Hashimoto áll a háttérben
- Fogyassz sok zöldséget, különösen leveles zöldeket és keresztesvirágúakat (pl. brokkoli, kelkáposzta) főzve
- Támogasd a máj működését, vedd le róla az extra terhelést keserű zöldségekkel, például rukkolával vagy cikóriával
- Pótold a szelént (brazil dió, tojás, halak) és a cinket (tökmag, lencse, dió)
- Kerüld a feldolgozott élelmiszereket, cukrot, mesterséges adalékanyagokat, ízfokozókat, tartósítószereket, stb.
2. Jódpótlás: csak óvatosan a súlyos pajzsmirigy alulműködés esetén
A jód fontos a pajzsmirigy hormontermeléséhez, de autoimmun pajzsmirigybetegségek esetén a túlzott jódbevitel ronthat az állapoton. A jódpótlás kérdése minden esetben egyéni és az orvosod, természetgyógyászod javaslatait érdemes mérlegelned ezügyben.
3. Stresszkezelés és idegrendszeri támogatás pajzsmirigy alulműködés mellett
A krónikus stressz jelentősen befolyásolja a pajzsmirigy működését, mivel a mellékvese és a pajzsmirigy hormonális tengelye szorosan összefügg. Hasznos technikák:
- Meditáció, légzőgyakorlatok, megtanulni a jelenben lenni
- Jóga, séta a napfényben, örömmel végzett mozgás
- Naplóírás, természetben töltött idő
- Adaptogén gyógynövények (pl. ashwagandha, rhodiola)
4. Alvás és bioritmus a pajzsmirigy alulműködés ellen
A regeneráló alvás elengedhetetlen a hormonrendszer egyensúlyához. Törekedj napi 7-9 óra alvásra, lehetőleg rendszeres időbeosztás szerint. Figyelj a cirkadián ritmusodra, este kerüld a mesterséges fényforrásokat és reggel menj minél hamarabb a napfényre. Éhgyomorra Ne kávézz!
5. Bélrendszer támogatása pajzsmirigy alulműködés ellen
A pajzsmirigy és a bélmikrobiom közötti kapcsolat miatt a gyulladásokat csökkenteni kell és mérsékelni kell a bél áteresztő képességét. Az egyensúlyban lévő bélflóra segíthet a gyulladások csökkentésében és az immunrendszer harmonizálásában.
- Probiotikumok (fermentált ételek, pl. savanyú káposzta)
- Rostban gazdag étrend
- Emésztőenzimek pótlása, ha szükséges
Mikor érdemes orvoshoz fordulni, ha pajzsmirigy alulműködésre gyanakszol?
A pajzsmirigy alulműködés diagnózisa és kezelése orvosi feladat. A természetes módszerek önmagukban nem mindig elegendőek. Mindenképp javasolt felkeresned egy endokrinológust a diagnózis felállítása és az esetleges gyógyszeres terápia beállítására (már, ha erre szükség van). A természetes megközelítéssel pedig mérsékeled a tünetidet és hozzásegíted a szervezetedet a sejt szintű regerációhoz.