A pajzsmirigy mind a női, mind a férfi szervezetében kiemelt élettani funkciókért felel. A női szervezetben ezeken a feladatokon túl a menstruációs ciklusra is hatással van.
A pajzsmirigy funkciója a T3 és a T4 pajzsmirigyhormonok termelése és felszabadítása. A pajzsmirigyet a hipofízisben keletkező TSH stimulálja, ezt pedig a hipotalamuszban felszabaduló TRH. Ezek a hormonok fontos szerepet töltenek be az emberi test növekedésében és fejlődésében.
A pajzsmirigy alulműködés:
Amikor a pajzsmirigy alulműködik, az alábbi tényezők okoznak alacsony pajzsmirigyhormon-termelődést:
- a pajzsmirigyben vagy működésében beállt zavar
- a TSH termelődésének hiánya
- azon receptorok zavara. amelyekhez kötődve a szövetekben a pajzsmirigyhormonok végrehajtják a funkciójukat
- a T4 T3-má alakulásának zavara a szervekben
A pajzsmirigy működésének zavarai a nők körében gyakoribbak.
A pajzsmirigy alulműködésnek számos tünete van, amik nagy mértékben rontják az életminőséget:
- haj és körmök töredezettsége
- krónikus fáradtság
- székrekedés
- depresszió
- rossz hidegtűrés
- állandó hideg végtagok
- ízületi fájdalmak
- testsúly gyarapodás
- száraz bőr
- álmosság
- koncentrációs nehézségek
- memóriazavarok
- alacsony testhőmérséklet
- menstruációs szabálytalanságok, rendszertelen ciklusok, barnázás
- nehezített fogantatás
A leggyakoribb pajzsmirigy betegség a Hashimoto-thyreoditis, mely esetén az immunrendszer a pajzsmirigyet idegen testként kezeli, ezért anti-TPO és/vagy anti-TG antitestek termelésével támadja azt.
Ha a tüneteid alapján arra gyanakszol, hogy pajzsmirigy alulműködésben szenvedsz, a következőket nézetheted meg vérvétellel:
- TSH
- szabad és teljes T4
- szabad, teljes és fordított (reverz) T3
- anti-TPO antitestek
- anti-TG antitestek
Természetesen egy általános vérkép sem árt, illetve, ha komolyabb eltérésre utaló gyanú is felmerül, akkor a pajzsmirigy ultrahangos vizsgálata, szakorvosi konzultáció és kezelés.
A pajzsmirigy alulműködés és a menstruációs ciklus zavarai közötti összefüggések:
A pajzsmirigy alulműködés szabálytalan ciklusokat és ovulációs zavarokat okoz, ezáltal van negatív hatással a termékenységre. Ha nincs ovuláció vagy elégtelen a luteális fázis, a Nő terméketlen.
Továbbá, hipermenorrheát és polimenorrheát okozhat, azaz erősebb és gyakoribb vérzéseket.
Az autoimmun betegségek esetén a pajzsmiriggyel szemben termelődő antitestek összefüggésbe hozhatók a vetélés, az alacsony termékenység és a policisztás ovarium szindróma kockázatával is. Mindezt az okozza, hogy a petefészekben olyan pajzsmirigyhormon-receptorok vannak, amelyek befolyásolják a petefészek és a hipotalamusz-agyalapi mirigy-petefészek tengely működését. Ezek hatással vannak a szteroidhormonok és az aromatáz enzim termelődésére is, amely az androgén hormonok ösztrogénné alakítását segíti elő.
A pajzsmirigy alulműködés összefügg a rendszertelen és anovulációs ciklusokkal, vagyis az olyanokkal, amelyek során nem történik meg a peteérés. A pajzsmirigyhormonok hiányában kevesebb energia áll rendelkezésre a testfunkciók végrehajtására, mint az ovulációs folyamat, ami egy igencsak energiaigényes folyamat.
A pajzsmirigy alulműködés oligomenorrheát is okozhat, ami hosszabb ciklusokat, emiatt pedig ritkább vérzést, azon belül pedig erős vagy ritkás vérzést jelenthet.
A pajzsmirigyhormonok közvetve is hatást gyakorolhatnak a ciklusra azáltal, hogy megzavarják az LH, az FHS és a prolaktin kiválasztását, amelyek meggátolhatják az ovulációt és megfékezhetik a menstruációs ciklust.
A pajzsmirigy és a bélflóra állapota között szoros kapcsolat áll fönn, amiről a következő bejegyzésben olvashatsz.
Ha pedig szeretnéd megoldani a pajzsmirigy alulműködésedet vagy egy komplexebb hormonális kórképet természetes módszerekkel, akkor várlak egy Konzultációra!
Gyere és tarts velem itt is:
TikTok, Instagram, Facebook, Youtube.