Sokszor történik, hogy a 21 napos menstruációs ciklust rövidnek tekintik, sőt, már a 24 naposat is. De valóban rövid? Mihez képest rövid és mitől? Rövid ciklusnak számít, ha pl. csak 18 napos? Ezt a kérdéskört fogjuk most körbejárni.
A sztenderd szerint a nők ciklusa átlagosan 28 napos és a közepén, a 14. napon történik az ovuláció, a luteális fázis pedig 14 napos. Ez az általános, nagy tankönyvi példa, ami alapján minden egészségügyi szakdolgozó tanul (köztük én is, csak én tanultam mellé még mást is, ami a valóságot fedi és kutatásokkal is alá van támasztva).
Biztosan elgondolkodtál már azon, ha nem minden ciklusod 28 napos, netalán egyáltalán nincsenek is 28 napos ciklusaid, hanem jó pár nappal rövidebbek vagy hosszabbak, akkor biztos valami baj van veled. De megnyugtatlak, egyáltalán nem biztos, hogy baj van veled és ennek van egy módja (spoiler: a cikluskövetés), hogy meggyőződhess róla, egészséges vagy-e vagy sem.
Épp ma néztük át az egyik tanulómmal a Billings táblázatát. Most jár a 3. ciklusa közepén, mióta elkezdtük a közös munkát. Előtte azt hitte, hogy rendszertelenség van a ciklusában, nem mindig ugyan olyan, most meg, amikor előtte van már majdnem 3 ciklusnyi, saját táblázatvezetése, felismerte, hogy jéé, tök ugyan olyan az összes. Pedig volt benne változás, mert a legelső ciklusa 29 napos volt, a következő pedig 33.
És ez nem is rövid, mondhatnád, de fontos, hogy megértsd, miért tűnik az ő ciklusa ilyen “rendszertelennek”, mert ezzel együtt fog összeállni a kép a cikk elolvasásának végére.
A második ciklusában balesete történt és meg kellett műteni, most pedig gyógytornára jár. Ez egy igencsak megterhelő időszak volt a számára. Emiatt a follikuláris fázisának a hossza megnőtt. De még így is termékeny volt a ciklusa, ugyanis volt egy szép, fejlődő nyákmintázata, ami eljutott a csúcsnapig és utána volt egy 11 napos makk egészséges luteális fázisa.
És itt van a lényeg. Ha a Női oldalról meg van minden reproduktív szerv, amiben nincsen semmi károsodás, van termékeny, fejlődő nyákmintázata, csúcsnapja és megfelelő hosszúságú luteális fázisa (11-16 nap), akkor a ciklusa termékeny, függetlenül attól, hogy az rövid vagy hosszú.
A rövid ciklus esetén az történik, hogy a termékeny típusú nyák hamarabb jelentkezik, mint egy hosszabb ciklusnál. Ez önmagában semmilyen rendellenességre nem utal. Ha a fent felsorolt tényezők mind rendelkezésre állnak, akkor a Nő akár egy 18 napos ciklus mellett is teherbe eshet.
Fontos, hogy a feltételek közül mind teljesüljön, mert, ha nincs termékeny nyák, de van ovuláció, vagy van termékeny nyák és ovuláció is, viszont a luteális fázis rövid, akkor a ciklus terméketlen.
Ha babát szeretnél és rövidek a ciklusaid, először győződj meg róla, hogy teljesül-e az összes feltétel. Ebben az esetben a Te részedről nem valószínű, hogy akadálya van a teherbeesésnek.
Ha pedig nem szeretnél babát és azzal nyugtatod magad, hogy úgysem eshetsz teherbe, mert, ahhoz túl rövidek a ciklusaid, akkor ne bízd ennyire a véletlenre, mert egyáltalán nem biztos, hogy terméketlen vagy!
Na, de honnan győződhetsz meg róla, hogy teljesül-e minden feltétel? Hogy van-e termékeny típusú, fejlődő nyákmintázatod, ovulációd és 11-16 nap közé eső luteális fázisod?
Ezt ennyire komplexen csak akkor tudod megállapítani, ha követed a ciklusodat valamelyik cikluskövetési módszerrel. És nem, a Naptár módszer nem egy cikluskövetési módszer! Ha csak felírod, hogy mikor volt vérzésed, az nem cikluskövetés, ahogy az sem, ha megpróbálod kiszámolni az ovulációd lehetséges bekövetkeztét. Ez annyira vakszerencse, mintha megpróbálnád kiszámolni, hogy egy év múlva ezen a napon fog-e esni vagy eső vagy sem.
Ha megtanulnád követni a ciklusodat, akkor várlak szeretettel a Billings Ovulációs Módszer oktatáson.
Ha pedig jobban elmélyednél a témában, olvasd el ezt a cikket!
Itt pedig videóban is beszélek a rövid ciklusról.