Rengetegszer megkapom a kérdést, hogy, ha nem csak néhány nap eltérés van a ciklusok között, hanem mondjuk nem jött meg 60-80-stb. napja, akkor mi van? A menstruációs ciklusnak a hosszúságát sok dolog befolyásolja, ezeket nézzük most meg.
Mi számít normál hosszúságú menstruációs ciklusnak?
Először is, tisztázzuk, hogy normális esetben hány naposnak kell(ene) lennie egy menstruációs ciklusnak. Alapvetően a normál ciklusokat a nagykönyv 21-35 nap közé teszi, amihez hozzáteszik, hogy ez legtöbbször 28 napos és a 14. nap környékén van az ovuláció. Ezt a köznyelv leegyszerűsítette valahogy arra (és sajnos sok szakember is így kezeli), hogy akkor minden nőnek 28 napos a ciklusa és a 14. napon ovulál. Minden más, ami ettől eltér, az kóros. Valójában viszont bármi más is lehet normális, abban az esetben, ha a teljes ciklus egészében termékeny.

A menstruációs ciklusnak milyen jelei utalnak arra, hogy valóban termékeny vagy?
Sokan kihelyezik a hangsúlyt az ovulációra, de önmagában nem elég egy ovuláció ahhoz, hogy a ciklusodat termékenynek leshessen tekinteni. Ha történik egy ovuláció, az már egy jó kezdet, de még nem elég. Kell, hogy legyen utána egy minimum 11 napos luteális fázis is. Ha ettől rövidebb a luteálisod, a ciklusod terméketlen, ovuláció ide vagy oda. Ugyanis, a luteális fázisban a méhnyálkahártya felépül olyan állagúra és vastagságúra, ami befogadja és táplálja az embriót. Ha ez a nyálkahártya nem tud kellően felépülni, akkor az embriónak nem lesz hová beágyazódnia.
A menstruációs ciklusnak a hosszúsága a fentiek figyelembevételével tehát…
Gyakorlatilag mindegy hány napos, a lényeg, hogy termékeny legyen. Termékeny lehet egy 21 napos ciklus is és egy 60-80-stb. napos ciklus is. A menstruációs ciklusnak az egészsége nem attól függ, hogy hány napos, hanem, hogy termékeny-e vagy sem.
Legtöbbször az egészséges és termékeny ciklusok valóban 21-35 nap közé esnek a hosszúságukat illetően, de vannak olyan esetek, amikor teljesen természetes okokból kifolyólag hosszabbra nyúlik és termékeny. Ilyen eset pl. a tinédzserkor, a szoptatás időszaka és a perimenopauza. Tudom-tudom, itt mos megállt benned az élet, mert téged egyik sem érint, mégsem menstruáltál 2 hónapja. Várj egy kicsit, mindjárt beszélünk erőről is. De, előtte tegyünk tisztába egy fontos dolgot…
A menstruációs ciklusnak egy fontos mozzanata: mit jelent maga a menstruáció?
Mindenki azt gondolja, hogy valahányszor vérzik, az menstruáció. De nem. Nem minden vérzés menstruáció, csak egy féle vérzés az. Méghozzá az, amikor tudjuk, hogy előtte volt ovuláció. Ezt két féle módon tudod meg: vagy követed a ciklusodat, pl.: a Billings Ovulációs Módszerrel (aa naptár az nem cikluskövetés továbbra sem!), vagy az ultrahangon látszik a megrepedt tüsző. Az ovulációs teszt nem játszik, ő nem ad valós tanúbizonyságot az ovuláció megtörténtéről.
Minden más vérzés lehet bármi más. Legtöbbször megvonásos vérzés (amikor nem történik ovuláció a ciklusban). De okozhatja más hormonális eltérés, fertőzés, gyulladás vagy egyéb tényezők is. Maradjunk most a megvonásos vérzésnél a menstruációs ciklusban, hogy az alapvető gondolatmenet mellett haladjunk tovább. Tehát akkor, ha mindezt most már tudjuk, akkor…

Mi okozhatja a hosszabb tolódásait a menstruációs ciklusnak?
Ha nem vagy már tinédzser korban, nem szoptatsz és még nem is vagy benne a perimenopauzában, akkor felmerül a gyanú arra, hogy valamilyen hormonális eltolódásod van. Mik lehetnek ezek? Sok féle, lehet egyesével és összetett kórképként is, pl.: pajzsmirigy alulműködés, endometriózis, inzulinrezisztencia, PCOS, magas prolaktinszint, magas tesztoszteronszint, korai petefészek kimerülés, stb. Gyakorlatilag bármilyen hormonális eltolódás, ami befolyásolja az ovulációs mechanizmusokat.
Hozzátenném, hogy a tinédzserkor és a perimenopauzából való ki-be-menetel nem egy éles határ, így annak is van lehetősége, hogy korábban elkezdődött nálad a perimenopauza, ugyanis ez nem egy korhoz kötött állapot. Van, akinél a harmincas évei elején jön, másnak meg csak az ötvenes évei vége felé.
És, mivel sok fiatal olvasóm is van, kihangsúlyoznám, hogy a fogamzásgátló nem rendszerezi a ciklusokat, hanem elnyomja őket. Elnyomja a saját fejlődő hormontermelő szerveid munkáját, aminek súlyos következményei is lehetnek később. Ha éveken keresztül nem rendszereződik a ciklusod az első vérzésed után, fájdalmas, darabos, bőséges, stb., mindenképpen vizsgáltasd ki!

A menstruációs ciklusnak a terméketlensége így jelenik meg
Minden esetben fontos, hogy kövesd a ciklusodat valamelyik oktató által megtanult cikluskövetési módszerrel (pl.: Billings Ovulációs Módszerrel), ugyanis ebből egyből észreveszed, ha valami nem stimmel. Már azelőtt, hogy bármi egyéb tüneted lenne. Mielőtt még hónapokon át tartó pecsételést, fájdalmat, hosszabbodó ciklusokat vagy bármi más kellemetlen tünetet tapasztalnál magadon. Kapásból látod, hogy termékeny vagy terméketlen volt-e a ciklusod és az okát is tudni fogod, hogy miért.
Ha kivizsgálásokra kell menned, sokkal könnyebb ez alapján menni, mert lecsökkenti a kivizsgálások idejét, sokaságát és anyagi vonzatát is.
Mindegy, hogy tinédzser vagy-e vagy már benne a perimenopauzában, ez a tudás mindegyik pillanatban jól jön. Nem utolsó sorban pedig használhatod a fogamzás elkerülésére vagy elérésére is, attól függően, hogy mi az aktuális célod éppen.
Élettanilag normális hosszabbodás a menstruációs ciklusban
Most ejtsünk szót azokról is, akiknél egyébként minden rendben van, csak épp élettanilag egy más állapotban vannak és emiatt teljesen normális okokból kifolyólag hosszabbak a ciklusai vagy épp rendszertelennek tűnnek.
Tinédzserkor megjelenése a menstruációs ciklusban
Kezdjük a tinikkel. A petesejtek folyamatosan érésben vannak és egyszer csak elérnek egy pontot, amikor megreped az első. Ez az első ovuláció, amit az első menstruáció követ. Utána hónapokig lehet rendszeres és rendszertelen is a ciklus. Ilyenkor a szervezeted még „tanul”. Sok köztük a megvonásos vérzés, amiket váltva követ a menstruáció. Ez normális esetben 1-2 éven belül rendszereződik és termékeny ciklusokkal menstruálsz. Ha nem és a fentebb felsorolt tüneteket is tapasztalod, ne a fogamzásgátló legyen az első, hanem az, hogy normálisan legyen feltárva az ok, ami kiváltja a tüneteidet. Az okot kell megszüntetni ahhoz, hogy a tüneteid elmúljanak, nem a fogamzásgátlóval besöpörni mindent a szőnyeg alá, hogy aztán évekkel később még rosszabb legyen minden a menstruációs ciklusban.

Szoptatás megjelenése a menstruációs ciklusban
Ahogy megyünk tovább, sok nőnél eljön a várandósság, majd a szoptatás időszaka. Ilyenkor a szoptatás miatt emelkedett a prolaktinszint, ami élettanilag teljesen normális és egészséges, (hiszen szoptatsz!). A prolaktin pedig nyomja az ovulációért felelős hormonokat. Ez nem azt jelenti, hogy a szoptatás alatt soha nem ovulálsz, hanem azt, hogy vannak ciklusok, amikor nem ovulálsz és vannak ciklusok, amikor igen. Vannak ciklusok, amikor egészen hamar tvulálsz, máskor meg csak hetekkel később. És ez teljesen normális a szoptatás időszaka alatti menstruációs ciklusban!
Kiegészíteném ezt a részt annyival, hogy, amennyiben nem szoptatsz és mégis emelkedett a prolaktinszinted, az hormonális eltérés, élettanilag nem tartozik a normális kategóriába és kivizsgálást igényel!

Perimenopauza megjelenése a menstruációs ciklusban
A szoptatáshoz hasonlóan, a perimenopauza is hasonlóképpen jelenik meg a menstruációs ciklusban, csak ennek a kiváltó oka nem az emelkedett prolaktinszint, hanem az, hogy a petesejtjeid száma csökken, csökkennek a tüszőérésért és repedésért felelős hormonok szintjei és elindul egy lassulás. Ez élettanilag szintén teljesen rendben van, hiszen nem vagyunk termékenyek 100 éves korunkig, így működünk.

A menstruációs ciklusnak a hosszabbodása tehát…
Sok tényezőn múlik és sok múlik azon, hogy ki milyen életszakaszában jár. Vannak helyzetek, amikor élettanilag teljesen normális ez az állapot, máskor pedig kivizsgálást igényel.
Bármely esetről legyen is szó, mindig hasznos, ha követed a ciklusodat, hogy időben lásd, ha bármi eltérés van és, ha eljön a családalapítás időszaka, tudatosan tudjatok tervezni.
A menstruációs ciklusnak az egészség valójában a Te egészséged!